bavan
04 اسفند 1401 - 15:55

استفاده از تجربیات کشور های عضو برای ارتقای کیفیت آب شرب

وزیر نیرو گفت: تعامل و هم اندایشی برای مدیریت مصرف آب‌های زیرزمینی و به ویژه ارتقای راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی مورد تاکید اغلب شرکت کنندگان این اجلاس بود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در پایان سیزدهمین اجلاس شورای حکام آب مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در جمع خبرنگاران گفت در راستای توسعه دیپلماسی دولت بویژه در حوزه آب امروز شاهد برگزاری سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری به ریاست ایران بودیم. این شورا ۱۸ عضو دارد که اغلب کشورها به صورت فعال حضوری و برخی هم به صورت برخط حضور داشتند. البته باعث تأسف است که دو عضو فعال این اجلاس به خاطر زلزله سهمگین ترکیه و سوریه نتوانستند به صورت مستقیم در تهران حضور یابند و به صورت برخط مشارکت داشتند.

وی اضافه کرد: در این اجلاس مذاکرات مفصلی شد و اعضا نقطه نظراتی را در رابطه با کشور خود ارائه دادند.

محرابیان اضافه کرد: از موارد مهم این اجلاس ضرورت همکاری کشورهای عضو برای مدیریت تبعات و پیامدهای تغییر اقلیم در منطقه، توجه به آب به عنوان محور وحدت بخش کشورهای منطقه برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، تعامل و تبادل تجربیات و اقدام برای ارتقای کیفیت آب شرب شهری و روستایی در برابر آلاینده‌های شیمیایی و صنعتی از جمله موارد مهم مطرح شده در این اجلاس بود.


وزیر نیرو ادامه داد: تعامل و هم اندایشی برای مدیریت مصرف آب‌های زیرزمینی و بویژه ارتقای راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی مورد تاکید اغلب شرکت کنندگان بود.

محرابیان ادامه داد: تعامل و تبادل نظر برای بهره مندی از دانش و فناوری‌های روز برای مدیریت چالش‌های آبی اعم از کشاورزی، شرب و صنعتی و تعامل و تبادل نظر برای مدیریت و جلوگیری از هدر رفت آب در شبکه‌های مدیریت آب شهری و روستایی را جز نکات مهم این اجلاس به شمار می‌آید.


وزیر نیرو خاطر نشان کرد: بین المللی حضور فعالی داشتند، نهادهایی مانند سازمان ملل بویژه یونسکو، بانک توسعه اسلامی، اکو و تعدادی دیگری نهاد بین المللی و منطقه‌ای در اجلاس حضور داشتند.

وی اضافه کرد: قرار شد بعد از این مرکز به صورت مستمر و فعال در تبادل نظر با اعضا، بتواند پروژه‌های خود را پیش ببرد و اعضا نماینده‌های فعالی برای استمرار ارتباط‌ها انتخاب و معرفی کنند.


محرابیان در خاتمه اضافه کرد: امید است با تصمیماتی که در اجلاس سیزدهم گرفته شد گام مهم و مؤثری در مدیریت منابع آبی و ارتقای حکمرانی آب در میان کشورهای عضو برداریم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1052750