bavan
22 اسفند 1401 - 19:14

راهکارهای تسریع در اجرای توافقات تهران و مینسک بررسی شد

در دیدار معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با رئیس‌جمهور بلاروس زمینه های اجرای هرچه سریع‌تر توافقات فیمابین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر عصر امروز (دوشنبه) در دیدار با «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس با اشاره به اراده جدی دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلاروس برای ارتقای مناسبات و تعاملات اقتصادی در بالاترین سطح ممکن، بر آمادگی و عزم دولت سیزدهم برای حمایت و پشتیبانی جدی از ارتقای روابط بین دو کشور تأکید و تصریح کرد: باید مناسبات اقتصادی بین تهران – مینسک همپای روابط مناسب سیاسی دو کشور توسعه و تقویت یابد.

معاون اول رئیس‌جمهور امضای نقشه راه همکاری‌های همه جانبه و هفت سند همکاری میان ایران و بلاروس را پایه گذار سطح جدیدی از مناسبات دو کشور دانست و افزود: اراده و راهبرد مشترک رؤسای جمهور ایران و بلاروس فرصتی مناسب برای گسترش همه جانبه روابط ایجاد کرده است که باید به خوبی از آن استفاده کنیم.

مخبر همچنین به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ایران و بلاروس برای تأمین نیازهای متقابل اشاره و خاطرنشان کرد: با ارتقای همکاری‌ها در زمینه‌های صنعت، نفت، بیمه، کشاورزی و حمل و نقل شاهد تغییرات اساسی در سطح مبادلات دو کشور خواهیم بود و با توجه به توانایی‌های ایران در حوزه نفت و پتروشیمی و ظرفیت‌های بلاروس می‌توانیم به یک محور مهم منطقه‌ای در این بخش تبدیل شویم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در زمینه دارویی و خودروسازی پیشرفت‌های چشمگیری در سال‌های گذشته داشته اند و آمادگی کامل داریم تا با تأسیس کارخانه‌های صنعتی تولیدی با کمک متخصصان و بخش خصوصی صفحه جدیدی از مناسبات دو کشور پایه ریزی شود.

مخبر با اشاره به تأکیدات رئیس جمهوری اسلامی در خصوص اجرایی شدن هر چه سریع‌تر توافقات بین ایران و بلاروس بر ساماندهی مسائل پولی و بانکی بین دو کشور تأکید کرد و افزود: یکی از ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور کریدور شمال – جنوب است که باید امکانات مورد نیاز در زمینه ریلی، دریایی و هوایی برای توسعه حمل و نقل باری و مسافر در این کریدور مهم با کمک دو کشور نهایی شود که این موضوع می‌تواند پایه گذار فعال کردن بیش از پیش بخش خصوصی دو پایتخت شود.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید برنامه زمان بندی شده همراه با تعیین اولویت‌ها بین رؤسای کمیسیون‌های همکاری دو کشور هر چه سریع‌تر برای اجرای موافقت نامه‌های این سفر ایجاد شود.

مخبر همچنین با اشاره به تحریم‌های کشورهای غربی علیه ملت‌های آزادیخواه تصریح کرد: تحریم‌ها فرصتی مناسب برای تکیه بر توان داخلی دانشمندان است و جمهوری اسلامی ایران توانست با گذر از این تحریم‌ها به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه‌های علمی و فناوری برسد که این تجربیات در مقطع کنونی می‌تواند در تسهیل و گسترش روابط فی مابین بکار گرفته شود.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به رشد بالای فناوری‌های شرکت‌های دانش بنیان ایرانی تأکید کرد: تولیدات شرکت‌های ایرانی قابلیت عرضه در سطح جهانی دارد که می‌توان با ارتقای همکاری‌های مشترک، زمینه ساز صادرات این محصولات در سطح بین المللی باشیم.

رئیس جمهور بلاروس بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات اقتصادی، تجاری و صنعتی فیمابین تأکید کرد و گفت: موافقتنامه‌های بسیار خوبی با رئیس جمهور ایران در این سفر به امضا رسیده است و امیدواریم با اراده و عزم راسخ رؤسای دولت دو کشور زمینه‌های همکاری بین ایران و بلاروس بیش از گذشته افزایش یابد.

وی با اشاره به نقش اجرایی و مدیریت اقتصادی معاون اول رئیس جمهور در دولت، از دکتر مخبر برای سفر به این کشور دعوت و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی دقیق و تلاش مضاعف، دو کشور بتوانند در کمترین زمان ممکن شرایط را برای اجرای توافقات فیمابین آماده کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1091176